c3.png  c1.png  C2.png  c4.png

shopping_girl.jpg

اقامت در خانه ناصر لشکر

در خانه ما همه چیز ساده و با لعابی از رنگ گذشته است.نقش دیوارها از قدمت قاجاری خود می گوید و ما از سرگذشت"ناصر لشکر "برای شما می گوییم. بق بندی داریم که وسیله خوابتان را فراهم کرده و نانی که با گرمای دلمان برایتان مهیا کرده ایم. به لبخندی مهمان ما شوید!

 

شرکت در مراسم های ما

آداب و رسوم ،بازیهای بومی و محلی و آیین های مذهبی هر منطقه دارای یک بار فرهنگی است که متاثر از تعلیمات دینی و اخلاقی،باورها و فرهنگ و تمدن آنها می باشد.
ما با برگزاری این مراسم ها ،شما را به تماشای این باورها دعوت میکنیم.

پذیرایی به سبک کهن

پخت غذاهای بومی و محلی با توجه به فصول سال،استفاده از مواد اولیه تازه و با کیفیت،باشیوه پخت به سبک قدیم ، استفاده از ظروف مسی و مهیا کردن سفره غذا به رسم مردم این منطقه خاطره ای دیگر را برای شما در این خانه رقم می زند.

 

تورهای جذاب گردشگری

اقامتگاه های بوم گردی علاوه بر اقامت، فعالیتهای مختلفی مثل ارائه غذاو نوشیدنی محلی،ساخت،آموزش و فروش صنایع دستی،اجرای نمایش و موسیقی و گشتهای بوم گردی ارائه میکنند.

در خانه ما تجربه کنید

گشت و گذار در باغات پسته از فرودین ماه و تجربه پسته چینی این محصول با کیفیت رتبه یک کشور از اواسط مرداد تا اواسط مهرماه
وای چه مزه ای داره غذایی که توی دیگچه مسی تازه تو آتیش پخته بشه ،یک تجربه بینظیر
برپایی چای آتیشی با طعم های مختلف طبیعی یا هر دمنوشی که شما بپسندید.
شما میتونید آتیش درست کنید و با هم توپخت جوجه کباب مشارکت داشته باشیم ،درست مثل موقعی که میرید شمال.
برپایی مشک و زدن دوغ و گرفتن کره و نوشیدن دوغ خنک مشک با عطر و طعمی بینظیر
تجربه پختن و آشنایی با نانهای سنتی شهر دامغان با تنور هیزمی

منتظر حضور سبزتان هستیم


 کرم نما فرودآ که خانه، خانه ی توست

 

اینستاگرام


Brilliant Instajoom

Error! You have not created Access Token in Brilliant Instajoom Component. Please go there and follow instructions. It is very easy! :)

چشمه علی

چشمه علی


چشمه‌علی در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان در مسیر راه دامغان- کیاسر- ساری و در میان روستاهای آستانه و کلاته رودبار قرار دارد. این چشمه که آب شهر دامغان نیز از آن تأمین می‌شود، یکی از مناطق بسیار باصفای این شهر و مکانی مناسب برای گذراندن یک روز تابستانی است.


 کجارو: با توجه به شواهد تاریخی، در گذشته به دلیل وجود چندین مجرای آب در این باغ به آن «عالی بولاغ» یا «هزار چشمه» می‌گفتند.

ویژگی‌های خاص اقلیمی و محیط سرسبز و باصفای چشمه‌علی باعث شده است تا از زمان‌های قدیم این منطقه و چشمه‌ی آن مورد توجه مردم وحاکمان قرارگیرد.

مجموعه‌ی چشمه‌علی که یکی از مهم‌ترین تفریحگاه‌های شهر دامغان به حساب می‌آید، در واقع فضایی برای تفریح تابستانی پادشاهان قاجار بوده است.

cheshme-ali1.jpg

استان سمنان و شهر دامغان مورد توجه پادشاهان قاجار بوده‌اند به همین دلیل آغامحمدخان و فتحعلی‌شاه قاجار اقدام به ساخت این عمارت در این منطقه کردند. علاقه‌ی فتحعلی شاه به این خطه از ایران به این دلیل است که شهر دامغان در واقع زادگاه وی بوده و او در مولودخانه‌ی دامغان، چشم به جهان گشوده است. وی پس از به سلطنت رسیدن، چندین بار به این شهر سفر کرده است. زمانی که فتحعلی‌شاه برای جلوگیری از پیشرفت‌های نادر میرزا پسر شاهرخ نادری در مشهد به سمت خراسان می‌رفت، در این مکان توقف کرد و همان زمان دستور داد که این عمارت را در آنجا بنا کنند.

cheshme-ali2.jpg

 

ساخت مسجد


پس از ساخت عمارت فوق‌، شاه اعلام کرد: «این عمارت، کعبه ثانی نیاز دارد» و دستور داد تا مسجدی در کنار چشمه بسازند. پس در کنار این عمارت مسجدی با طاق‌های رومی ساخته شد که تا چندین سال قبل نیز آثاری از آن دیده می‌شد. فتحعلی‌شاه در آن زمان دستور داد وقف‌نامه‌ای را برای چشمه‌علی بر دو سنگ حک کرده و در مسجد نصب نمایند ولی به دلیل عدم کارایی و مخروبه شدن مسجد‌، آثار باقیمانده تخریب و مجددا در همان محل مسجدی زیبا احداث شد.

cheshme-ali3.jpg

چشمه علی دارای دو دریاچه است که یکی در شمال و دیگری در جنوب عمارت فتحعلی شاه قرار دارد. قسمت اعظم آب چشمه از دریاچه شمالی خارج می‌شود.بنای چشمه‌علی از دو قسمت تشکیل شده است؛ یکی عمارت قراول‌خانه که بنایی خشتی و معماری صفوی دارد و در زمان آغا محمد خان قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفته و قسمت دوم، بنایی است که درون آب ساخته شده و پایه‌ای سنگی دارد. خود بنا آجری است. ساختمان مجموعه چشمه علی که توسط فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است، درسمت شمالی و داخل دریاچه قرار دارد. به فاصله قریب پانصد متر از تپه های آبده، ساختمانی است دو طبقه و دارای ایوان محصور در آب است. طبقه فوقانی و تحتانی از دو طرف باز است و هر کس در آن بنشیند دو طرف دریاچه را می‌ببیند.

در ساختمان‌های تاریخی ایران، به‌ خصوص در قلعه‌ها، ارگ‌ها و برج‌ها قسمتی به نام قراول‌خانه وجود داشته است. قراول‌خانه‌ها معمولا کاربردهای گوناگونی داشته‌اند، از جمله:

محل استراحت قراول‌ها و انبار اسلحه‌ی آنها بوده و از آن به‌عنوان پادگان برای محافظت مناطق استفاده می‌کردند.

جایگاه نگه‌داری و توقف ارابه‌ها و اسب‌های سلطنتی بوده ‌است.

کلبه‌ی کوچکی بوده که سر راه‌های ورودی به شهر برای گرفتن عوارض از افرادی که محصولات کشاورزی وارد می‌کردند، ساخته و استفاده می‌شده است. در هر قراول‌خانه دو نفر مأمور دولت از اداره‌ی دارایی، شب و روز کشیک می‌دادند تا عوارض لازم را دریافت کنند. دو سوی سازه درون آب استخر قرار دارد که نشیمن گاه شاهان قاجار بوده‌است. این مجموعه دارای گرمابه و مسجد هم بوده که اکنون ویران شده اند. چشمه علی دامغان یکی از خوش آب‌وهواترین تابستانگاه‌های ایران است. 

بنای سر در مجموعه‌ی چشمه‌علی به آغا محمد خان نسبت داده می‌شود اما با توجه به شکل و نوع معماری آن احتمالا به دوره‌های پیش از قاجار (صفویه) برسد. در اسناد مربوط به ثبت مجموعه‌ی چشمه‌علی که مربوط به سال ۱۳۴۸ است، ساخت بنای اصلی سر در را به دوره‌ی صفویه نسبت داده‌اند.

وجه تسمیه چشمه‌علی

آب این چشمه از مجموعه چشمه‌هایی که کف استخر غربی و پای چنار قدیمی وجود دارد، تامین می‌شود. قدمت و ویژگی‌های طبیعی این منطقه باعث شده است که همواره مورد احترام مردم باشد. روایت‌های مذهبی متعددی نیز درباره‌ی این چشمه در میان مردم رواج دارد. از جمله اینکه این چشمه را حاصل کوبیدن سم اسب حضرت علی (دلدل) به زمین می‌دانند و از‌ این‌ رو نام این چشمه را چشمه‌علی نامیده‌اند.

این عقاید مذهبی باعث شده که مردم به ریشه‌های درخت چنار کهنسالی که در کنار چشمه‌ی اصلی قرار گرفته دخیل ببندند و آرزو کنند. از طرفی، نویسنده‌ی کتاب "تاریخ و جغرافیای سمنان" نام اصلی این چشمه را "الی بلاغ "(پنجاه چشمه‌) که واژه‌ای است ترکی می‌داند که به تعدد چشمه‌های کوچک و بزرگ در کنار هم در این مجموعه دلالت می‌کند

cheshme-ali4.jpg

موقعیت جغرافیایی چشمه‌علی و میزان آب‌دهی

این رودخانه همانند رودخانه‌های دیگر دامغان فصلی بوده و از شاخه‌های دامغان رود و آستانه تشکیل می‌شود و به عبارتی دیگر از دره‌های جنوبی شاهکوه گرگان سرچشمه گرفته و به دشت کویر منتهی می‌شود و مشتمل بر 
۵۰ چشمه است که سالانه در مجموع ۳۰ میلیون متر مکعب آب را به دشت دامغان جاری می‌کند.

در جلسه‌ی هیأت وزیران در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۸۶، این منطقه به استناد مادهٔ ۸ قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، به‌عنوان منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری ملی تعیین شد. در حال حاضر مدیریت چشمه‌علی به عهده‌ی شهرداری کلاته رودبار است که با مدیریت و نیروی کار مناسب توانسته بازدیدکنندگان زیادی را ازنقاط مختلف داخل و حتی خارج از کشور پذیرا باشد.این مجموعه دارای امکانات رفاهی همچون سوییت و کلبه برای استراحت مسافرین، ٬پارکینگ،٬ سوپر‌مارکت،٬ بستنی فروشی (یکی از معروف‌ترین بستنی‌فروشی‌های دامغان)، ٬لباس‌های محلی، ٬رستوران سنتی٬، چایخانه‌ی سنتی ،٬شهر بازی٬، کتا‌ب‌فروشی و ... است.


cheshme-ali5.jpg

وقف آب چشمه

چشمه علی علاوه بر مناظر و طبیعت زیبایش، منبع تامین‌کننده آب شهرستان دامغان محسوب می‌شود و مهمتر آنکه آن را به حضرت علی (ع) نسبت داده‌اند و قطعه سنگی که روی آن منقوش است نیز مورد توجه بازدیدکنندگان بوده است. البته در حال حاضر اثری از آن سنگ نیست. این چشمه در سال 
۱۲۱۷ هجری قمری وقف امام زمان (عج) شده است. در هر صورت چشمه علی علاوه بر مکانی توریستی محلی مذهبی و مورد احترام مردم است.

منبع:وبسایت فردا

logoo.png

تماس با ما

آدرس:
سمنان- دامغان،روستای عباس آباد 7 کیلومتری جنوب دامغان،اقامتگاه بومگردی خانه ناصر لشکر
تلفن:
09125321586
تلفن:
09355848515
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خانه ناصر لشکر روی نقشه گوگل

بازدید سایت

مجموع بازدید کنندگان
8573
بازدید کنندگان امروز
1510
صفحه منتخب امروز
بازدیدکنندگان دیروز
1774
صفحه منتخب دیروز
بازدید کنندگان هفته گذشته
6986